Cestovní pojištění

Tibet je pro turisty opět uzavřen

Publikováno: 21.leden 2013

Oblast Tibetu je opět uzavřena čínskými úřady pro zahraniční návštěvníky. Důvodem jsou zřejmě protestní sebevraždy. Dva Tibeťané v tibetské metropoli Lhase se sebeupálili, kvůli čínské vládě. Stalo se tak před deseti dny. Tibeťané brali tento skutek jako protest proti čínské nadvládě a kulturnímu náboženskému útlaku.

Podle jiných zdrojů, je důvod zákazu vstupu festival Saga Dawa. Budhisté při něm oslavují narození Buddhy. Tyto oslavy přivolávají do himalájské oblasti velké množství poutníků i turistů. Tato oblast je uzavřena od března roku 2008 a je pod přísnou bezpečnostní kontrolou.

Festival se letos zahájil před třemi dny,tedy 4. června. Úřady sdělili velkým cestovním kancelářím v Tibetu, že na území nebudou moci vkročit žádní cizinci. Ovšem do kdy bude omezení platit, zatím nikdo neví. Úřady koncem května nařídily, aby cestovní kanceláře přestaly pořádat zahraniční zájezdy do Tibetu.

Tibet je pro turisty uzavřen i v únoru, kdy se zde konají oslavy tibetského Nového roku Losar. Území bylo uzavřené i letos v únoru a březnu, kdy si oblast připomínala čtvrté výročí protivládního povstání.

Turisté musí cestovat vždy ve skupinách s čínskými cestovními kancelářemi. Navíc potřebují k čínskému vízu ještě zvláštní povolení.