Cestovní pojištění

Při cestě do zahraničí nezapomínejte na cestovní pojištění

Publikováno: 3.únor 2013

Nejoblíbenějšími destinacemi v zimních měsících se stávají Itálie, Rakousko a Francie. Pokud se chystáte na zimní dovolenou, nezapomeňte na cestovní pojištění. Zbytečně neriskujte. Náhrada škody se totiž může vyšplhat až ke stovkám tisícům korun.

Nemusí jít jen o klasický úraz a dokonce ani o váš. Když totiž někoho na sjezdovce zraníte a nebudete mít pojištění odpovědnosti, vaše peněženka to pěkně pocítí. Například v Allianz pojišťovně zaznamenali za necelé dva měsíce zahraniční lyžařské sezóny nárůst škod jen z pojištění odpovědnosti o čtvrtinu.

Čeští lyžaři se také často stávají oběťmi žalob. Zahraniční právníci totiž dokážou statisícové i milionové sumy od českých lyžařů vysoudit, přestože nehodu ani nezavinili.

Jednak jsou lidé v cizině zvyklí uplatňovat své nároky na náhradu škody bez výjimky právní cestou. Navíc jejich lyžaři obvykle pojištění odpovědnosti nemají. Pod hrozbou, že by museli hradit zahraničním účastníkům nehody náklady, raději zvolí strategii "nejlepší obrana je útok" a sami se staví do role oběti. Rádi také využívají častý handicap cizinců, kterým je neznalost jazyka a místních poměrů.

V poslední době se například Allianz pojišťovna setkala s případem klientky, kdy zahraniční lyžařka požaduje náhradu škody ve výši přes 100 tisíc korun. Zajímavé na tomto případu je, že česká lyžařka byla srážkou mnohem víc zraněna, utrpěla zlomeninu pánve a za její léčení pojišťovna zaplatila 150 tisíc korun. Rakouská lyžařka měla jen naražená žebra, přesto požaduje náhradu škody v obdobné výši, zhruba 100 tisíc korun.

Dokazuje to případ, který se táhne už několik let, kdy se student na lyžařském výcviku v zahraničí srazil s rakouským lyžařem. Rakušan si zranil rameno a hrudník, v nemocnici byl necelý týden. Podle pravidel FIS byla míra zavinění srážky oběma lyžaři rovnocenná, takže jednoznačným viníkem nebyl český lyžař. Přesto se v tomto případě škoda vyšplhala již na 1,3 milionu korun. Cestovní pojištění je tedy při cestě do zahraničí nezbytné.