Cestovní pojištění

Národní divadlo v Praze je nejnavštěvovanějším divadlem v České republice

Publikováno: 3.leden 2013

Národní divadlo v Praze znamená pro český národ velký symbol. Odehrála se tu velká množství divadelních her, muzikálů, činoher apod. Svou oblíbeností se také proto stalo nejnavštěvovanějším divadlem v České republice za rok 2011. Mezi favority českých soukromých divadel patří například divadlo Kalich nebo Hudební divadlo Karlín.

Nejvíc diváků přivítali loni v pražském Národním divadle, kam přišlo 408 721 lidí. O téměř polovinu méně jich zavítalo do Národního divadla v Brně. Národní informační a poradenské středisko pro kulturu NIPOS. zveřejnilo žebříček nejnavštěvovanějších divadel v České republice.

Ze soukromých divadel se nejvýše umístilo, celkově osmé, pražské Divadlo Kalich, kam na muzikálové a činoherní produkce přišlo celkem 156 016 diváků. Na horních příčkách se za oběma národními dále seřadily Městské divadlo Brno, Státní opera Praha a jako další mimopražské scény Divadlo Josefa Kajetána Tyla z Plzně a Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě.

Sedmé místo obsadila Městská divadla pražská. Pak už následuje Divadlo Kalich a hned za ním zájezdové produkce pražské Agentury Harlekýn. Kalich tak předstihl i dotované divadelní domy hlavního města Prahy - Hudební divadlo Karlín a Divadlo na Vinohradech, které obsadily co do počtu diváků desáté, respektive dvanácté místo.

Během deseti měsíců odehraje na 320 představení, o víkendu většinou hraje dvakrát a ročně vyjede na 150 zájezdů. "Snažíme se o to, aby každý den byl vytížený. Muzikály uvádíme ve druhé polovině týdne, činohry do středy. Jednou za týden jim věnujeme všech sedm dnů, abychom stačili všech 14 titulů obehrát," uvedl ředitel Kalichu Michal Kocourek.

Nejbližší novinkou Divadla Kalich bude 6. září muzikál Pomáda uvedený ke 40. výročí jeho vzniku.