Cestovní pojištění

K čemu slouží fond jistoty?

Publikováno: 23.prosinec 2012

Čím dál častěji v České republice krachují cestovní kanceláře. Asociace českých cestovních kanceláří a agentur se už dva roky snaží prosadit zavedení fondu jistoty. Ovšem prozatím neúspěšně.

V ČR existuje jen pojištění proti úpadku, které zajišťují pojišťovny. Ani tento systém ale nefunguje, jak by správně měl. Proto by bylo lepší, kdyby se vytvořila konkurence pojišťovnám formou bankovních záruk. V některých zemích EU toto v případě úpadku CK funguje velmi dobře.

O garančním fondu diskutují cestovky s ministerstvem pro místní rozvoj již od roku 2010. Novinka by vyžadovala samostatný zákon a jeho prosazení je v našem státě velmi složité. Například v sousedním Polsku projevili zájem o fond jistoty také, měl by začít fungovat už příští sezonu.

Do fondu by povinně přispívaly cestovní kanceláře a z peněz by se financovaly například výdaje klientů zkrachovalých cestovek na cestu zpět do vlasti. Lidé by ale museli počítat s tím, že se vznikem garančního fondu za zájezdy zaplatí víc a sami tak budou do fondu nepřímo přispívat. Ministerstvo pro místní rozvoj právě připravuje novelu zákona, která by měla pozici klientů zkrachovalých cestovek posílit. Cílem plánované novely bude podle mluvčí ministerstva zpřesnit formulace v zákoně a zabránit tak jejich duálnímu právnímu výkladu.